Refakatçi.NET

REFAKATÇİ

 
 
 
 
REFAKATÇİ ARIYORUM
Tecrübeli,Deneyimli Refakatçiler, Nitelikli Hasta Bakıcılar,Yaşlı Bakıcılar
İŞ ARIYORUM
Refakatçi,Hasta-Yaşlı Bakıcısı Olarak Çalışmak istiyorsanız Form Doldurun.
EĞİTİMLERE KATIL
Kişisel Kurumsal Refakat Eğitimi,İlk Yardım Eğitimi Formu

GÜNCEL DUYURULAR

E-BÜLTEN

Adınız
EMail

Refakatcilik Konuları

ETİKETLER

Hasta Yakını Refakatçi Refakatçinin Ücreti Refakatçi Nedir Hasta Bakıcıları Pansuman

Ülkemiz de Refakat

Hasta yakını ne demek? Bizdeki kod adı "refakatçi"

Bu birçok şeyde olduğu gibi bize özgü bir şeydir. Çünkü bir hastanız varsa artık siz onunla hastaneye gideceksiniz onunla yatıp kalkacaksınız, kısaca bir süre işinizi veya mesleğinizi unutacaksınız.  Size 'Sen kimsin?' diye hastanede sorduklarında cevabınız hemen hazır olmalı "ben refakatçıyım."

Bir kısmının bunu ispat etmesi için boynuna bir yafta asması hatta özel renkli bir kıyafet giymesi gerekebilir. İşte o zaman akan sular durur 'Yeni mesleğiniz' hayırlı olsun. Sivil giysiler içersinde uzaktan sizi gören "bu kişi burada işe yeni mi başladı" diye düşünebilir.

Refakatçinin ücretini kim verir?

O ücretini doktorun lütfedip de ağzından dökülecek iyi bir haber duyduğunda alır sadece.

O hastaya bağlılığı adına, hastanede sürünen yatağı olmayan bir yerde kıvranarak geceyi geçiren biridir sadece!

'Refakatçi nedir, ne işe yarar' diye merak ettiniz değil mi?

Evet bu kişi; bir hocanın veya asistanının çekinmeden yere attığı mikroplu pansuman bezini toplar, elinde paspas yerleri siler, hastasını sedyeyle röntgene bozuk değilse tomografiye götürür, hastanın altını temizler, yemeğini yedirir, nedense hastanede hiç bulunamayan fakat daima hemen karşı eczanede bulunan ilaçları ne yapar ne eder bulur, gece yarısı bozulan bir tıbbi aletin parçasını araştırır. Refakatçinin görev tanımı sadece bunlarla sınırlı değil elbette !.

O her şeydir. Hastaya sadece güler yüz gösteren odur. Hastanın fenalaştığına yeniden ameliyata alınmasına karar veren de odur. Diyaliz sıvısını bulan ve nedense daima yedekli çalışmayı prensip edinen sağlıkçıların bitmez tükenmez isteklerini yerine getiren de o dur.

Onu bulmak çok kolaydır. Kafanı uzat onu hemen yanı başında bekliyor bulabilirsiniz. Zaten içerden çağrıldı da o yani refakatçi benim deyişimle "hastanenin kölesi" orada değilse yandı demektir.

Kim yanar?
Önce hasta yanar. Sonra zaten hastasının durumuna hiç durmadan içi yanan refakatçi. Hal bu ki o eline tutuşturulan bir aletin tıkanan ek ünitesininin peşinde olabilir, en az 5 hastaya yetecek kadar istenmiş ilaç, eldiven, su bardağı, enjektör vs bulmaya çalışıyor olabilir. Ama kimin umurunda!

Refakatçinin hem şansı olmalı hem de parası. O bir yandan güçlü kuvvetli de olmak zorunda. Zira kendisine verilen alım emri gereğince o kocaman ağır kolileri ite kaka kimse yardım etmeden o taşımak zorundadır.

Ve servisin hasta bakıcılarının daima işi vardır. Başka bir görevlinin o servisin işine burnunu sokması da yasaktır.

İnanmayacaksınız belki ama refakatçiler olmazsa hastanelerin durumu ne olur!