Refakatçi.NET

REFAKATÇİ

 
 
 
 
REFAKATÇİ ARIYORUM
Tecrübeli,Deneyimli Refakatçiler, Nitelikli Hasta Bakıcılar,Yaşlı Bakıcılar
İŞ ARIYORUM
Refakatçi,Hasta-Yaşlı Bakıcısı Olarak Çalışmak istiyorsanız Form Doldurun.
EĞİTİMLERE KATIL
Kişisel Kurumsal Refakat Eğitimi,İlk Yardım Eğitimi Formu

GÜNCEL DUYURULAR

E-BÜLTEN

Adınız
EMail

Refakatcilik Konuları

ETİKETLER

Lavman Kullanım ve Uygulaması Lavman İçin Gerekli Malzemeler Lavman Uygulaması Lavman Lavman Türü Basınçlı Lavman İlaçlı Lavman

Lavman Kullanım ve Uygulaması

Lavman Kullanım ve Uygulaması

Birçok amaçlar için kullanılan lavman, genellikle şu amaçlar için uygundur:

- Temizleyici, yani müshil olarak
- Kalınbarsağın yerel hastalıklarında
- Yapay beslenmede
- Yatıştırıcı olarak
- Barsak solucanlarının temizlenmesinde.
- Barsak NörozlarındaAşırı kabızlıkta, bazı ameliyatlardan ve kalınbağırsak muayenelerinden önce bağırsakların temizlenmesi amacıyla 40-41 derece sıcaklıktaki suyun içine biraz sabun, gliserin ve tuz karıştırılarak temizleyici ya da ishal yapıcı olarak kullanılan lavman türü en yaygın olanıdır.

Lavman İçin Gerekli Malzemeler


- Isıtılmış bir kap,
- İbrik,
- Ucu marpuçlu lastik bir tüp,
- Mandal,
- Muşamba örtü,
- Tuvalet kâğıdı ve merhem ya da vazelin.

Lavman Uygulaması


Hasta bacaklarını hafifçe karnına doğru çekerek yan yatar. Altına bir muşamba serilir. Lastik tüpün içindeki havayı almak için önce tüpün içinden bir miktar su akıtılır ve lastik tüpün hava almasını engellemek için ucuna bir mandal takılır.

Lastik tüpün ucundaki marpuç merhem ya da vazelinle yağlandıktan sonra marpuç 10-20 santim kadar makata sokulur, sonra mandal çıkartılır. Lastik tüpün diğer ucuna takılmış bir huniye önceden hazırlanmış lavman suyu ağır ağır dökülür. Bu sırada, hasta karın kaslarını gevşetmek için karnından solunum yapar.

Normal olarak lavman için 1/2-1 litre su yeterlidir. Lavmanın etkisi dökülen sıvının miktarına, hızına ve ısısına bağlıdır. Lavmanın kullanılması bittikten sonra lastik tüp tekrar mandallanır; kısa bir süre sonra marpuç makattan çekilir ve tuvalet kâğıdına sarılır.

Hasta lavman suyunu mümkün olduğu kadar uzun süre içinde tutmaya çalışmalıdır, işlem sırasında yatağın kirlenmemesine dikkat edilmei ve işlem sonunda kullanılan aletler iyice temizlenmelidir. Lavman için eczanelerde satılan lavman aleti de kullanılabilir.

Basınçlı Lavman


Kalınbarsağa bol miktarda ve basınçlı sıvı gitmesini sağlamak amacıyla yüksekten yapılan lavman şeklidir. Hasta yattığı durumu koruyarak lavmanın uygulanmasına yardımcı olmalıdır. Bu yöntem, kalınbarsağın tamamen temizlenmesi gerektiği vakalarda uygulanır .

Birçok vakalarda gliserin enjeksiyonu ile de kalınbarsakların temizlenmesi mümkündür. Gliserin lavmanı için 5 mililitre gliserinin aynı miktar suyla karıştırılması yeterlidir.

Lavmandan sonra çoğu kez hasta 15 dakika içinde dışarı çıkar. Gaz çıkartmak için, ince bir lastik tüpün makattan sokulması yeterli olur. Güçlük çekmeden dışarı çıkabilmek için, bir balon içine doldurulacak 50 mililitre zeytinyağının lavmanla makattan verilmesi yeterlidir.

İlaçlı Lavman


Lavmandan önce kalınbarsakların temizlenmesi gereklidir. İlaçlı lavmanın daha uzun süre kalınbarsaklarda kalması gerektiğinden çok az miktar sıvı kullanılmalı ve çok ağır olarak verilmelidir.

Lavman ilacının doktor tarafından saptanması gereklidir. Bebeklerde ve çocuklarda daha ince lavmanlar kullanılmalı ve çocuğun yaşına göre 30-500 mililitre sıvı verilmelidir.