Refakatçi.NET

REFAKATÇİ

 
 
 
 
REFAKATÇİ ARIYORUM
Tecrübeli,Deneyimli Refakatçiler, Nitelikli Hasta Bakıcılar,Yaşlı Bakıcılar
İŞ ARIYORUM
Refakatçi,Hasta-Yaşlı Bakıcısı Olarak Çalışmak istiyorsanız Form Doldurun.
EĞİTİMLERE KATIL
Kişisel Kurumsal Refakat Eğitimi,İlk Yardım Eğitimi Formu

GÜNCEL DUYURULAR

E-BÜLTEN

Adınız
EMail

Haberler

ETİKETLER

Engelliler İçin Yardımlar Engelliler İçin Engelli Engelliler Engelliler İçin Yardımcı Araçlar Gözlük Kontak Lens Protez Kol ve Bacak Protezleri İşitme Cihazları

Avrupa da Engelliler İçin Yardımlar

Avrupa da Engelliler İçin Yardımlar

Sürekli ve önemli özürlülüğünüzle ilgili yapılan bütün giderlerin karşılanmasına hakkınız vardır. Giderler ilaveten yapılmış özel giderler olacak ki, bir özürlülüğünüz olmasaydı bu giderlerin yapılmasına gerek duyulmamış olacaktı.

İlaveten yapılan bu giderler, diyet beslenmesi, ilaç, taşımacılık, giyim vb. giderler gibi olabilir. Özürlülüğünüz haricinde mecbur yapılması gereken bazı giderlerin ödemesini siz kendiniz zaten ödeyecektiniz.

Yani sadece özürlülüğünüzden dolayı ortaya çıkan giderler karşılanacaktır. Örneğin elde yapılmış bir çift özel ayakkabı aldığınızda normal ayakkabıların ücreti neyse onu kendiniz ödeyeceksiniz. Belediye ise normal ücretinin haricinde geri kalan ücreti karşılayacaktır.

Belediyeye ne zaman makbuzu gösterip belgelendirebilirseniz, yapmış olduğunuz masraflar geri ödenir. Ama önceden belediye ile birlikte masraflarınızı ödeyeceklerine dair bir sözleşme yapmayı unutmayın ki, sonradan masraflarınızı karşılamayı kabul etsinler.

Sosyal emekliliği alıyorsanız, bu karara göre ilaveten yapmış olduğunuz giderler karşılanmaz. Burada kişisel bir yardım düzenlemesi yapılmamışsa tabii ki.

Kronik veya sürekli bir hastalıktan dolayı ilaveten yapmış olduğunuz giderler size 18 yaşına kadar ödenmişse, yetişkin olarak tekrar ilaveten yapılan bu giderlerin karşılanacağına dair hak sahibi olup olmadığınıza dikkat ediniz.

Ön emekli olarak ekonominiz çok kötü ise, özel durumlarda ek harcamalar için yardım yapılma konusu ile ilgili aktif yasasının gereklerine dayanarak yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yardımcı Araçlar

Sürekli özürlülüğünüz varsa, yardımcı araçlar için başvuruda bulunabilirsiniz. Yardımcı bir araç alabilme hakkına sahip olabilmeniz için, özürlülüğünüzü esaslı olarak hafifletmesi gerekir ki, günlük yaşamınızı daha hafifletmiş veya bir işte işinizi uygulayabilmeniz için o araca ihtiyacınız olmalı.

Bu yardımcı araçlar örneğin şunlar olabilir; protez, özel giyim kuşam araçları, tekerlekli sandalye, sürekli kullanılan ilaç vb. Yardımcı araçlar sosyal yardım ödeneği ile birlikte ya ödünç ya da sizde kalması için verilir.

Ana kural olarak yardımcı araçların karşılanmasını belediye sağlıyor, optikle ilgili görmeye yardımcı olacak araçları ile ilgili ise örneğin gözlük, kontak lens vb. ayrıca kol ve bacak protezleri, işitme cihazları ve özel teknoloji aracılığıyla bilgi veren yardımcı araçlar, örneğin özürlüler için bilgisayar programları vb. araçlar amt tarafından karşılanır. Belediye ve amt size gerekli olan yardımcı araçları sağlayacak ve bu konuda size yol gösterecektir.

Avrupa da Yardımcı Araçların Seçimi

Ana kural olarak yardımcı aracın hangi satıcıdan alınacağını belediye veya amt karar vermektedir. Sizin yardımcı aracınız kişiye özel bir yardımcı araç ise, satıcıyı kendiniz seçebilirsiniz.

Yardımcı aracı önceden kendiniz satın alıp ve daha sonra belediyenizden paranızı alabilirsiniz. Bir yardımcı araç almadan önce her zaman belediyenizin onayını almayı unutmayınız.

Belediyenin satıcısında olan satış fiyatları geçerli olup aldığınız yardımcı aracın ücreti daha fazla tutmuşsa aradaki fark hiçbir zaman size geri ödenmez.

Bir „kişiye özel" yardımcı araç: ortopedik ayakkabılar, kolve bacak protezleri, diş protezleri, destekleyici korseler, bandajlar ve bunun gibi.

Buna dâhil olarak peruklar, göğüs protezleri, bir organa delik açma/ağızlaştırma yardımcı araçları ve sürekli olarak görme bozukluğu olan veya ilaç optik anlamında sürekli olarak görme bozukluğu olan kişiler için verilen, vücutta taşınabilen görme cihazları.

Engelli Yardımcı Araçlarının Tamir ve Kullanımı

Yardımcı aracın tamiratı için yapılan masraflar belediye tarafından karşılanmaktadır, oysa aracın kullanılması ile ilgili giderleri, temizliği ve bakımı karşılanmamaktadır.

Ama bazı araçların çalışması için bazı parçalarına yardım yapılmaktadır, bunlar örneğin işitme cihazı için piller, elektrikle çalışan tekerlekli sandalye'ye pil ve yılda bir kere tekerlekli sandalye için değiştirilen tekerlek ve borular gibi. Bir yıl içinde tekerleklerin ve iç lastiklerin ilk değişimini kendiniz ödeyeceksiniz.