Refakatçi.NET

REFAKATÇİ

 
 
 
 
REFAKATÇİ ARIYORUM
Tecrübeli,Deneyimli Refakatçiler, Nitelikli Hasta Bakıcılar,Yaşlı Bakıcılar
İŞ ARIYORUM
Refakatçi,Hasta-Yaşlı Bakıcısı Olarak Çalışmak istiyorsanız Form Doldurun.
EĞİTİMLERE KATIL
Kişisel Kurumsal Refakat Eğitimi,İlk Yardım Eğitimi Formu

GÜNCEL DUYURULAR

E-BÜLTEN

Adınız
EMail

Haberler

ETİKETLER

Hasta Hasta Bakımı Evde Hasta Bakımı Evde Hasta Bakımı Kuralları Yatan Hasta Felçli Hastaların Bakımları Evde Hasta Bakımı Konusu Eğitimli Hemşireler

Evde Hasta Bakımı Eğitim İster!

Evde Hasta Bakımı Eğitim İster!

İleri yaşlardaki hastaların evde bakımları sırasında temel kurallara uyulmamasının büyük problemlere yol açacağı belirlendi.

Evde hasta bakımı kurallarına uyulmadığı takdirde başta yatak yaraları ile akciğer enfeksiyonları, dolaşım bozukluğu ve kan pıhtılaşması gibi çeşitli sıkıntıların ortaya çıkacağı belirlendi.

Felçli dahi olsalar evde yatan hastaların her türlü günlük bakımlarının yapılması gerekmektedir.


Hastaların da diğer sağlıklı insanlar gibi günlük temizlik ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir.

Evde hasta bakımı kurallarına uyulmadığı takdirde başta yatak yaraları ile dolaşım bozukluğu, kan pıhtılaşması ve akciğer enfeksiyonları gibi çeşitli sıkıntılar ortaya çıkar.

İleri yaşlardaki hastalar, kendi ihtiyaçlarını göremezler. Bu yüzden hastanın tıraş olmasından günlük temizliğine, beslenmesine kadar ihtiyaçları günün 24 saatinde karşılanmalıdır.

Çok sayıda ileri yaştaki hasta evde yakınları tarafından bakılıyor. Özellikle parkinson ve felçli hastaların bakımları daha zor. Bu bakımdan hasta yakınlarının temel kuralları mutlaka öğrenmeleri gerekiyor. Bizler de bu konuda hasta yakınlarına yardımcı olmalıyız.

Evde hasta bakımı konusu Avrupa'da olduğu gibi ülkemizde de çok önemli bir sorun. Tedavi gerektirmeyen bazı hastalar hastane yerine evlerde bakılıyor.

Ülkemiz de Kızılay Tıp Merkezi evde hasta bakımı departmanı oluşturacak. Burada görev alacak bir hekim ve eğitimli hemşireler halkımıza bu konuda hizmet verecek.