Refakatçi.NET

REFAKATÇİ

 
 
 
 
REFAKATÇİ ARIYORUM
Tecrübeli,Deneyimli Refakatçiler, Nitelikli Hasta Bakıcılar,Yaşlı Bakıcılar
İŞ ARIYORUM
Refakatçi,Hasta-Yaşlı Bakıcısı Olarak Çalışmak istiyorsanız Form Doldurun.
EĞİTİMLERE KATIL
Kişisel Kurumsal Refakat Eğitimi,İlk Yardım Eğitimi Formu

GÜNCEL DUYURULAR

E-BÜLTEN

Adınız
EMail

Haberler

ETİKETLER

Avrupa da Engelli Tüketim Eşyaları Yardımı Engelli Tüketim Eşyaları Yardımı Engelli Tüketim Eşyaları Engelli Engelliler Özürlüler İçin Kişisel Yardım

Avrupa da Engelli Tüketim Eşyaları Yardımı

Avrupa da Engelli Tüketim Eşyaları Yardımı

Tüketim eşya alınmasında, özürlülüğünüze esaslı olarak yardımcı oluyorsa ve günlük yaşamınızı daha çok hafifletiyorsa veya tüketim eşyası işinizi uygulayabilmeniz için şart ise, yardım alabilirsiniz.

Tüketim eşyaları denince örneğin ev idaresi için aletler, mutfak makinaları, çamaşır makinesi, kurutma makinası ve diğer beyaz eşyalarıdır.

Bunlar özellikle özürlüler için yapılmamış olsa bile, yinede günlük yaşamınızdaki bazı görevleri yerine getirmenize yardımcı olurlar.


Normal ev eşyaları için yardım yapılmaz, bunlar örneğin masalar, sandalyeler, yataklar, telefonlar, televizyon aletleri vb. eşyalar gibi.

Belediye tüketim eşyalarının alımı için yardım yapar. Bu tüketim eşyası teknolojik iletişim aracı ise Amt tarafından karşılanır.

Tüketim eşyası yardımı için başvuruda bulunduğunuzda, eşyaların toplam fiyatı 500 kr.'nun üzerinde olacaktır. Standart olarak normal bir eşya için yardım %50 oranında yapılmaktadır. Çünkü özürlü olmasan da bu eşyalardan yararlanabileceksin.

Tüketim eşyası sadece bir yardımcı araç olarak kullanıyorsa, bunun dışında size gerekli olan eşyanın yerini tutamayacaksa ve ürünün avantajlarından faydalanma imkânınız yoksa belediye satın aldığınız tüketim eşyasının tüm giderini ödeyecektir.

Tüketim eşyası özel olarak dayanıp döşenecekse veya özürlülükten dolayı kaliteli olması gerekiyorsa ve satın alma ücreti bu nedenlerden dolayı daha fazla olursa, belediye fazladan yapılan giderleri öder. Bu örneğin özel olarak mutfağa yerleştirilen mutfak makinası ve bunun gibi eşyalar olur.

Engelli Tüketim Eşyaları Tamir ve Kullanma

Ana kural olarak tüketim eşyasının değiştirilmesi ya da tamiratı, buna dâhil olarak temizliği ve bakımı için yardım yapılmaz.

Tüketim eşyası sadece yardımcı araç olarak kullanılıyorsa veya özel yapılmışsa ya da kaliteli ise, tamiratı vb. şeyler için özel kurallar geçerlidir. Bu konu hakkında belediyenizden daha detaylı bir bilgi alabilirsiniz.

Sürekli olarak fonksiyon yeteneğiniz çalışmadığından, konutun döşemesinde özel bir ihtiyacınız varsa, belediyeniz evinizdeki konut döşemesine yardımcı olacaktır.

Konut döşemesi örneğin parmaklık, tutamak, rampa, özel tuvalet yerleşimi ve bunun gibi yardımcı eşyalardan ibarettir.

Ekonomik durumunuza bağlı kalmadan bu yardım yapılır. Yapılan konut döşemesi evinizin satış ücretini arttırırsa, yapılan yardım ücreti eviniz satıldığı günde, taksitle ödeme düzeni uygulamadan faizsiz bir şekilde belediyenize geri ödeyeceksinizdir.

Özürlülüğünüzden dolayı eviniz sizi tatmin edecek bir şekilde döşenemiyorsa, belediyeniz size başka bir ev bulmanız için yardımcı olabilir.

Yardım ödeneği, örneğin yüksek ev kirasına ve konut giderlerine veya konut depozitosuna da kullanılabilinir. Önceki evden sağlanılan kazanç verilen yardımla denkleştirilir.

Sosyal emeklilik alıyorsanız, emeklilik yasasındaki kişisel yardım kurallarından yararlanarak konut değiştirme ile ilgili yardımı alabilirsiniz. Erken emeklilik bölümünde yazılı olanla karşılaştırabilirsiniz.