Refakatçi.NET

REFAKATÇİ

 
 
 
 
REFAKATÇİ ARIYORUM
Tecrübeli,Deneyimli Refakatçiler, Nitelikli Hasta Bakıcılar,Yaşlı Bakıcılar
İŞ ARIYORUM
Refakatçi,Hasta-Yaşlı Bakıcısı Olarak Çalışmak istiyorsanız Form Doldurun.
EĞİTİMLERE KATIL
Kişisel Kurumsal Refakat Eğitimi,İlk Yardım Eğitimi Formu

GÜNCEL DUYURULAR

E-BÜLTEN

Adınız
EMail

Güncel Duyurular

ETİKETLER

Engelliler İçin Ulaşım Yardımı Engelliler İçin Engelliler İçin Ulaşım Yardım Engelli Arabası

Avrupa da Engelliler İçin Ulaşım Yardımı

Avrupa da Engelliler İçin Ulaşım Yardımı

Özürlülüğünüzden dolayı kamu vasıtalarını kullanma imkânınız yoksa bireysel taşımacılık hizmeti veya ulaşım giderleri için para yardımı alma olanağına sahipsiniz.

Hareket güçlülüğünden dolayı yürüyemiyorsanız ve bunun için yardımcı araçlar kullanıyorsanız, size bireysel bir taşımacılık düzenlemesi hizmeti verilebilir. Bir bireysel taşımacılık düzenlemesi, ulaşımınız için bir taşıt gerektiğinde size bu olanağı sağlar.

Kullanmış olduğunuz taşımacılık normal otobüs ve tren ücretinin üzerine çıkmamalıdır. Çoğu Amt’larda yılda en fazla 104 defalık tur hizmeti alabilirsiniz.

Bireysel bir taşımacılık düzenlemesinden yararlanabilmek için belediyenizdeki veya Amt’ınızda ki trafik kurumuna başvurabilirsiniz.

Yardım alma imkânına sahipsiniz, bu yardımı otobüs veya tren gibi taşıtların yerine taksi giderlerine kullanabilirsiniz. Belediye size gerekli olan yardım alanında bir değerlendirme yapıp, ne kadar yardım alabileceğinizi kararlaştıracaktır.

Ödenek alabilmenizin koşulu bireysel taşımacılık hizmetinden faydalanamıyor olmanızdır. Ama bir bireysel taşımacılık düzenlemesine ek olarak yardım ödeneği verilebilir.

Avrupa da Engelli Arabası

Özürlülüğünüz var ise ve bu nedenden dolayı büyük bir ölçüde arabasız bir yere gidemiyorsanız, bir araba almak için size yardım imkânı sağlanır. Amtınız belediyenin önerisi üzerine böyle bir karara varır.

Her gün ulaşımınız için bir gereksiniminiz olacaktır, bu ya geçiminizi sağlamak için gelirinize katkıda bulunacak bir işe gidip gelmek için veya gelecekteki iş ve gelir imkânlarınızı sağlama amacına yönelik bir eğitim alma durumunda olabilir.

İsterseniz bir özürlü arabası da alabilirsiniz, o araba sizin özürlülüğünüzü biraz önleyebiliyorsa ve bu şekilde günlük yaşamınızı az da olsa hafifletebiliyorsa.

Özürlü arabasına yardım alabilmeniz için belirli bir özürlülüğünüz olması gerekmez ve arabayı kendiniz kullanmanız için bir koşul yoktur.

Ulaşım ihtiyacınıza uygun bir şekilde diğer yönlerle telafi edilebiliniyorsa, örneğin kamu vasıtalarını kullanabilirseniz, Amt tarafından sağlanılan bireysel taşımacılık düzenlemesinden yararlanabilirseniz veya taksiye binmek için yardım alabilirseniz, özürlü arabası almaya hak sahibi olamıyorsunuz.

Eğitim ve öğretim alıyorsanız, birçok durumlarda Eğitim Bakanlığı'nın kurallarına göre ulaşım için yardım alabilirsiniz.

Avrupa da Araba Yardımı

Yardım alma hakkına sahipseniz, sizin için hangi arabaya ihtiyacınız olduğu kararlaştırılır ve buna bağlı olarak hangi yardımı alacağınız belirlenir.

Taşıt ihtiyacınız normal bir araba ile telafi edilebiliniyorsa, 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren fabrikadan yeni çıkmış bir araba için 125.000. kr'na kadar bir ödünç para alabilirsiniz. Hangi arabayı alacağınızı kendiniz seçebilirsiniz ve pahalı bir araba seçerseniz geri kalan miktarı bunun üzerine tamamlayabilirsiniz.

Ama şuna dikkat etmelisiniz ki, araba için geri kalan miktarı kendiniz tamamlamış olsanız bile arabanın satış ücretini kendiniz karar veremiyorsunuz. Buna bilhassa dikkat etmelisiniz ki, özürlülüğünüz daha kötüye giderse ve bu nedenden dolayı bir dahaki arabanız belki normal bir arabadan daha büyük olması gerekir.

125.000 kr'luk bir borç faizsizdir ve sadece bir bölümü geri ödenecektir. Yıllık geliriniz 1 Ocak 2001 tarihinden sonra 149.000. kr.'dan aşağı ise, aldığınız borcun yarısını 6 yıl içerisinde geri ödeyeceksiniz yoksa geri ödeyeceğiniz borç daha yüksek olur. Borcun geri kalan kısmı aynı zaman içerisinde kapatılacaktır.

Özürlülüğünüz belirli büyüklükteki bir araba olmasını gerektiriyorsa, daha pahalı bir arabaya yardım alabilirsiniz. Bu örneğin şu olabilir, arabaya girme ve çıkmada ya da gerekli olan yardımcı araçların gereksiniminde daha geniş bir yere ihtiyacınızın olması gibi.

Bu böyle ise, belirli bir arabanın alımında yardım alırsınız ve istediğiniz arabayı kendiniz seçemezsiniz, aradaki farkı ödemek isteseniz bile.

Bir arabanın ne kadar pahalı olacağı ve ne kadar yardım yapılacağına dair bir sınır koyulmamıştır. En önemlisi, bir arabanın en ucuzu ve size en uygunu olmasıdır.

Size faizsiz ve taksitsiz bir borç verilecektir ki, arabanın alış fiyatı 125.000. kr.'nu geçerse geri kalan farklılığı ödeyebilesiniz. Borcunuz 6 yıl da kapatılacaktır.

En erken 6 yıl sonra arabanızı değiştirebilmek için tekrar yardım alabilirsiniz. Özürlülüğünüzde bir değişme oluşursa ve bu nedenden dolayı aldığınız araba artık size uygun değilse, 6 yıl geçmeden öncede arabanızı değiştirebilmek için size yardım yapılır.

Arabanız tümden tahrip olmuşsa veya Motorlu Araçlar Muayene istasyonu arabanızın değiştirilmesi için rapor vermişse, arabanızı daha önceden de değiştirebilirsiniz.

Arabanın değiştirilmesinde eski arabanın satış değerinden elde edilen gelirin tümü yeni bir araba almak veya size verilen borcu indirebilmeye kullanılacaktır.

18 yaşından küçük olan bir kişiye özürlü arabası verilebilinir. Bu durumda çocuğa verilir. Çocuk, arabanın sahibi olarak gözükür ve borcun geri ödenmesi için çocuğun gelirine bakılır.

Çocuğundan ailesinden ve onun için şoförlük yapacak olan bir kişinin ehliyet saatleri için yardım yapılır. Aile içerisinde başka bir bireyin ehliyeti olmuş olsa bile, şoförlük yapacak kişinin ehliyet almasına mâni değildir.

Arabanızın özel döşenmesi için gereksiniminiz varsa, örneğin kaldıraç, özel tutamak, kemerler vb. veya bir araba kullanabilmeniz için gereksinimleriniz varsa, bunun gibi giderlere de yardım yapılır.

Arabayı kullanabilmek için otomatik bir vites gerekiyorsa, alacağınız arabanın otomatik vitesi için 17.400 kr'luk bir yardım bir yardım yapılıyor. Bu yardım gelir durumunuza bakmadan yapılır. Bu, ödenek olarak yapılır ve geri ödenmesi gerekmez.

Arabanın sizin adınıza veya ailenizden birisinin adına kayıt olmuş olması şarttır. Buna karşılık arabanın satın alımında yardım almış olması veya arabanın sahibinin özürlü araba yardımı alabilme koşulu burada aranmıyor.

Ayrıca sürücülük eğitiminin ödenmesine ve bununla birlikte ehliyetin yenilenmesinde veya ehliyet alabilmek için bir doktor raporunun alınmasında yardımcı olunur.

Taşıtın yurt dışından edinilmesi halinde ithal vergisinin ödenmesine yardımcı olunur, üstelik taşıt vergisi, kayıt vergisi ve yakıt vergisinden muaf tutulur ya da azaltılabilinir. Bu yardımdan yararlanabilmek için araba yardımı alabilme koşullarını yerine getireceksiniz.

Bunun haricinde, normalden daha iyi koşullarda, örneğin daha uzun süreli, park edebilmek için park etme kartı için başvurabilirsiniz. Bir park etme kartı alabilmek için araba edinme yardımına hak kazanmış veya kişisel bir taşınma düzenlemesine dahil olmanız gerekir.